Krepšelis

Prekių krepšelis

Prekių kiekis: 0

Prekių suma:

€ 0,00 (0)

  • Prekės nėra
  • Prekės nėra
  • Prekės nėra
  • Prekės nėra
  • Prekės nėra
Prekių krepšelis (0) Peržiūrėti

Jungtys. Kam reikalingos ir kaip atrodo

 


Įvairių prietaisų aprašymuose minimos jungtys – USB, HDMI, S-Video, RCA ir panašiai. Tačiau nėra paaiškinimo kam jos reikalingos, kokia ką reiškia ir kuo viena geresnė už kitą. Apie jungtis verta žinoti dėl to, kad modernėjant įrenginiams keičiasi ir jų jungtys. Jei aš turiu 2001 metais pirktą vaizdo grotuvą ir noriu jį prijungti prie šiemet pirkto televizoriaus – tai nebūtinai pavyks, nes tiesiog skirsis juose esančios jungtys ir reikės įsigyti papildomus laidus. Šiame straipsnyje rasite jungčių nuotraukas ir paaiškinimus kam jos reikalingos.

Painiausia yra tai, kad ta pati jungtis gali turėti kelis „vardus“. Taip yra todėl, kad kartais minimas ne jungties, o signalo, kuris yra perduodamas jungties pagalba, pavadinimas. Tad į žemiau esančią lentelę sudėjome dažniausiai pasitaikančius jungčių pavadinimus:


Bendraašis arba koaksialinis kabelis

 


Šį kabelį aprašome tam, kad būtų galima lengviau suprasti kai kurias jungtis. Bendraašis arba koaksialinis (Coaxial ) kabelis yra skirtas aukšto dažnio signalo perdavimui, naudojamam su radijo imtuvu, televizoriumi ar kompiuteriu. Šį kabelį sudaro laidininkas, apsuptas izoliaciniu tarpikliu, ekranuojančiu metaliniu cilindriniu tinkleliu ir plastikiniu izoliuojančiu apvalkalu.

 

TV

 


Tai koaksialinio kabelio jungtis, kuria antena sujungiama su televizoriumi ar TV-imtuvu. Pradėta naudoti 1922 metais ir sėkmingai naudojama iki šiol.

 

RF

 


RF – Radio Frequency. Tai koaksialinio kabelio jungtis, kuri perduoda radijo bangas multi-megahertzų ruože.

 

Kombinuota Video arba CVBS

 


Kombinuota video (Composite video) yra 1956 metais pradėta naudoti video jungtis, kuri informaciją perduoda per vieną laidą. Ji naudojama su 1980-1990 metais pagamintomis video žaidimų konsolėmis, kai kuriais kompiuteriais, kitais namų elektronikos įrenginiais. Ši jungtis perduoda tik vaizdą ir yra žymima geltona spalva.

 

YPbPr

 


Tai per tris skirtingus laidus video signalą perduodanti jungtis. Ši jungtis nenaudoja RGB standarto ir laidas turi atitikti prie kiekvieno lizdo pažymėtą spalvą.

 

S-Video arba Mini-DIN

 


S-Video yra video signalas, o ne jungtis. Šis signalas gali būti perduodamas per įvairias jungtis. Populiariausia – Mini-DIN ir būtent ji dažnai yra vadinama tiesiog S-Video. Mini-DIN yra 1979 metais atsiradęs jungties tipas, kuris turi 7 skirtingas rūšis, besiskiriančias jungtyje esančių kojelių (pin) kiekiu (nuo 3 iki 9). Mini-DIN 4-pin ir Mini-DIN 7-pin skirtos perduoti S-Video signalą. Mini-DIN jungtis su kitais kojelių kiekiais naudojama jungiant kolonėles, klaviatūrą, kompiuterines peles ir kitus įrenginius.

 

VGA arba D-Sub arba DE-15 arba RGB

 


Tai yra jungtis, skirta perduoti vaizdą ir naudojama nuo 1987 m. Jos dėka kompiuteris prijungiamas prie monitoriaus. Ta pati jungtis gali būti vadinama tiek VGA, tiek „D-Sub“ tiek DE-15, tiek RGB. VGA vadinama todėl, kad VGA signalas dažniausiai yra perduodamas per šią jungtį, nors VGA signalą galima perduoti ir kitomis jungtimis. „D-Sub“ vadinama todėl, kad ši jungtis priklauso „D-Sub“ jungčių tipui, kuriam būdingas D formos metalinis gaubtuvas ir jo viduje esančios kojelės. DE-15 vadinama todėl, kad tai ir yra tikrasis šios jungties pavadinimas (15 kojelių turintis D formos gaubtuvas), o RGB, nes perduoda RGB spalvų spektrą. Šią jungtį nuo 1999 metų pakeitė DVI jungtis.

 

Mini-VGA

 


Tai modernesnis VGA jungties variantas. Jis atlieka tą pačią funkciją, tik yra mažesnis. Būdingas „Apple“ kompiuteriams.

 

DVI

 


DVI (Digital Visual Interface) –skaitmeninė kompiuterio jungtis monitoriui. Ji pakeitė VGA jungtį, nes perduoda kokybiškesnį signalą. DVI jungtis turi įvairių atmainų, o populiariausia yra DVI-D (Single link). Beveik visos vaizdo plokštės ir monitoriai, išskyrus pačius pigiausius, turi DVI jungtis. Jei kompiuteris ar monitorius turi tik VGA jungtį, yra specialus „adapteris“, kuris leidžia VGA sujungti su DVI.

DVI-I (integrated, digital & analog) – tai universali jungtis.

DVI-D (digital only) – perduoda aukštesnės kokybės vaizdą.

DVI-A (analog only) – žemesnė kokybė, daugiausia naudojama jungiant senesnius CRT ir pigesnius LCD monitorius, turinčius tik VGA jungtį.

Taip pat yra ir Mini-DVI bei Micro-DVI jungtys.

 

RCA

 


Tai yra „tulpės“. Geltonos spalvos jungtis perduoda video signalą. Balta ir raudona - audio signalą. Per RCA perduodamas video signalas yra gana prastos kokybės ir jį pakeitė SCART jungtis.

 

SCART

 


Tai Prancūzijoje sukurta universali analoginė jungtis, skirta video ir audio perdavimui per vieną kabelį. Naudojama nuo 1977 metų. SCART kaip ir RCA neleidžia pilnavertiškai žiūrėti raiškiosios TV (HDTV), tad ją pakeitė HDMI jungtis.

 

HDMI

 


Tai skaitmeninė aukštos kokybės video ir audio jungtis, pradėta naudoti 2003 metais. Norėdamas žiūrėti aukštos raiškos vaizdo medžiagą, turėsi naudoti HDMI jungtį. Per ją galima prijungti TV imtuvus, DVD leistuvus, HD DVD leistuvus, Blu-ray diskų skaitytuvus, video kameras, kompiuterius, žaidimų konsoles. Taip pat yra suderinama su skaitmeninėmis audio sistemomis, kompiuterių monitoriais, projektoriais, planšetiniais kompiuteriais ir skaitmenine televizija.

Taip pat yra ir mini-HMDI jungtis.

 

DisplayPort

 


Tai 2007 metais atsiradęs vaizdo jungties standartas, kuris perduoda vaizdą su garsu bei turi papildomą duomenų kanalą, leidžiantį perduoti informaciją iš monitoriaus į kompiuterį. Dažnai naudojama įrenginiuose su liečiamaisiais ekranais. DisplayPort turėtų pakeisti DVI jungtį, bei gali atlikti ir tokią pačią funkciją kaip HDMI. Plačiai naudojama „Apple“ produktuose.

 

USB

 


USB (Universal Serial Bus) yra 1996 metais nustatytas jungties standartas, per kurią prie kompiuterio, televizoriaus ar kito įrenginio galima prijungti įvairius išorinius įrenginius. USB jungtis turi kelias versijas, žymimas skaičiais: USB 1.0; 1.1; 2.0; 2.1; 3.0. Populiariausia yra 2.0, kuri duomenis gali perduoti iki 480 Mb/s greičiu. Šiai dienai naujausia versija yra 3.0, duomenis perduodanti net iki 5 Gb/s greičiu.

Taip pat yra Mini-USB ir Micro-USB jungtys, atliekančios tą pačią funkciją.

 

eSATA

 


Tai 2004 metais sukurtas jungties standartas, skirtas prie kompiuterio prijungti išorines duomenų laikmenas, pvz. išorinius kietuosius diskus (HDD), išorinius CD, DVD ar Blu-ray diskų leistuvus.

 

Kortelių skaitytuvas (Card reader)

 


Kortelių skaitytuvas yra skirtas atminties kortelėms iš video kamerų, fotoaparatų, Mp3 grotuvų, telefonų ir kitų įrenginių. Įdėjus kortelę į skaitytuvą galima peržiūrėti jos turinį. Yra įvairūs kortelių tipai, tad kuo daugiau kortelės tipų „atpažįsta“ skaitytuvas, tuo jis geresnis. Dažnai naudojami atminties kortelių tipai: SD, SDHC, SDXC, SDIO, Mini-SD, miniSDHC, miniSDIO, Micro-SD, microSDHC, microSDXC, MMC, RS-MMC, MS.

 

S/PDIF

 


Tai yra skaitmeninis audio signalas, o ne jungtis. Tačiau apie ją verta užsiminti, kadangi šio signalo pavadinimas kartais yra prirašomas prie jungčių. Šis signalas perduodamas per RCA koaksialinio arba optinio tipo kabelį ir dažniausiai naudojamas įvairių prietaisų (pvz. DVD leistuvas) prijungimui prie namų kino sistemos.

 

Mini-jack arba 3.5mm

 


Tai audio signalo jungtis, dažniausiai naudojama ausinių ir mikrofono prijungimui.

 

IR

 


IR (Infrared) yra trumpu atstumu veikianti belaidė jungtis, kurios pagalba informacija perduodama infraraudonųjų spindulių pagalba. Ją pakeitė Bluetooth jungtis. Tačiau IR vis dar sėkmingai naudojama distanciniuose pultuose.

 

Bluetooth

 


Tai trumpu atstumu veikianti belaidė jungtis, kurios dėka informacija perduodama radijo bangų pagalba.

 

RJ11

 


RJ11 iš esmės yra telefono kabelio jungtis.

 

LAN, Ethernet arba RJ45

 


Tai tinklo jungtis, kurios pagalba galima sujungti kelis kompiuterius. Per šią jungtį prie kompiuterio taip pat yra jungiamas ir interneto kabelis.

 

WLAN arba Wi-Fi

 


Tai jungtis, kuri atlieka tą pačią funkciją kaip ir LAN, tačiau yra belaidė. Wi-Fi žymėjimas reiškia tam tikro dažnio WLAN diapazoną, kuriuo yra transliuojamas internetinis ryšys.

 

PCI

 


Tai kompiuterio viduje esanti jungtis, skirta išplėsti kompiuterio galimybes. Prie jos yra jungiamos įvairios plokštės – tinklo, garso, modemo, TV imtuvo, papildomų jungčių ir pan.

 

PCI Express arba PCIe

 


Jos paskirtis tokia pat kaip ir PCI, tačiau ji yra modernesnė.

 

PCMCIA

 


Tai nešiojamiesiems kompiuteriams sukurta jungtis, kurios pagalba prie nešiojamojo kompiuterio galima prijungti tinklo kortą, modemą, kietąjį diską ir panašius įrenginius. Ją pakeitė ExpressCard.

 

ExpressCard

 


Skirta prie kompiuterio prijungti išorinį įrenginį. Jos pagalba jungiami TV imtuvai, belaidės tinklo plokštės ir kiti kompiuterio funkcionalumą išplečiantys priedai.

 

FireWire arba i.Link arba IEEE1394

 


FireWire, i.Link ir IEEE1394 yra tas pats jungties standartas, per kurį galima greitai perduoti didelės apimties informaciją. Dažnai naudojamas su skaitmeninėmis video kameromis, išorinėmis laikmenomis, spausdintuvais ir kita multimedia įranga. Taip pat yra ir mini-FireWire jungties standartas.Užduok klausimą: