Krepšelis

Prekių krepšelis

Prekių kiekis: 0

Prekių suma:

€ 0,00 (0)

 • Prekės nėra
 • Prekės nėra
 • Prekės nėra
 • Prekės nėra
 • Prekės nėra
Prekių krepšelis (0) Peržiūrėti

Kaip išsirinkti stiprintuvą automobiliuiNuo kelių šimtų iki kelių tūkstančių – tiek kainuoja automobiliniai stiprintuvai. Jei ruošiesi įsigyti tokį pirkinį, greičiausiai apie muzikinę sistemą žinai daugiau nei eilinis vairuotojas. Tačiau tikiuosi, jog naudingos informacijos rasi ir šiame automobilių kategorijos straipsnyje, kuriame parašyta apie automobilinio stiprintuvo kanalus, galią, našumą, varžą, filtrus ir jungtis.

Renkantis stiprintuvą visų pirma verta apsispręsti apie jo kanalų kiekį:

 • Jei stiprintuvas skirtas tik žemų dažnių garsiakalbiui, tuomet pakaks ir vieno kanalo (mono) – kelių kanalų įrenginiai kainuoja daugiau, tad kam mėtyti pinigus. Beje, prie stiprintuvo su vienu kanalu galima prijungti ir du žemų dažnių garsiakalbius.
 • Dviejų kanalų stiprintuvas yra universalesnis. Taip galėsi prijungti arba dvi kolonėles, arba žemų dažnių garsiakalbį.
 • O jei nori prijungti ir kolonėles ir žemų dažnių garsiakalbį, tuomet jau reikia dairytis 4 ar 5 kanalų stiprintuvo. 4 kanalai – 4 kolonėlėms arba 2 kolonėlėms ir žemų dažnių garsiakalbiui, o 5 kanalai – 4 kolonėlėms ir žemų dažnių garsiakalbiui.

Kitas klausimas – kiek galios? Kuo daugiau, tuo geriau. Toks atsakymas labai patinka pardavėjams, nes iš esmės jis yra teisingas, o galingesni stiprintuvai kainuoja brangiau. Žiūrint iš praktinės pusės – stiprintuvas neturėtų būti mažiau galingesnis nei prie jo jungiamų kolonėlių galia. Rekomenduojama rinktis galingesnį automobilinį stiprintuvą, nei į jį jungiamų kolonėlių galia. Galios rezervas prailgins stiprintuvo „gyvenimo“ laiką.

Kaip rašėme straipsnyje apie automagnetolas, su galia yra susiję du matavimai, tai yra maksimalus galingumas ir RMS galingumas, kuris ir yra svarbiausiais. RMS nusako kokia galia įrenginys gali veikti be trikdžių ilgą laiko tarpą. Galima skaičiuoti, kad RMS = maksimali galia X 0,707, tad jei maksimali stiprintuvo galia yra 100 vatų, iš esmės turėsime apie 71 efektyvų.

Lyginant galią, svarbu atkreipti dėmesį ir į stiprintuvo klasę. Ji nusako kaip efektyviai yra panaudojamas galingumas ir kokia yra atkuriamo garso kokybė. Priklausomai nuo stiprintuvo sandaros, dalis galios yra tiesiog „sudeginama“ ir pasišalina kaip šiluma. Kalbant apie kokybę, stiprintuvas muzikos skambėjimui priduoda ne tik galios, bet ir „triukšmo“. Pagal našumą automobiliniai stiprintuvai dažniausiai skirstomi į keturias pagrindines kategorijas:

 • A klasė – pati žemiausia. Šia klase pažymėtų stiprintuvų efektyvumas gali siekti vos apie 35%, ta prasme, kad likę 65% pavirsta šiluma. Tad A klase pažymėti stiprintuvai kaista labiausiai, tačiau ši klasė yra vertinama kaip tiksliausiai atkurianti muziką, puikiai tinka aukštų dažnių kolonėlei.
 • B klasė yra efektyvesnė, kaista ne tiek daug, kiek A, tačiau atkuriamas garsas turi daugiau triukšmo.
 • Dažniausiai pasitaikanti automobilinių stiprintuvų klasė yra AB. Ji yra efektyvesnė tiek už A, nes kaista mažiau, tiek už B, nes skleidžia mažiau triukšmo.
 • D klasei priskiriami stiprintuvai pagaminti kitos technologijos pagrindu ir yra patys efektyviausi. Jie sugeba panaudoti apie 90% galingumo, kaista mažiausiai, tačiau grojant aukštiems dažniams skleidžia didesnį „triukšmą“, tad labiau tinka žemų dažnių garsiakalbiui. Žinoma, jei stiprintuvas turi aukštiems dažniams skirtą filtrą, tuomet ši klasė puikiai tinka ir aukštų dažnių kolonėlėms.

Filtrai. Stiprintuve gali rasti įmontuotus filtrus. Aukštų dažnių filtras stiprintuvui leidžia sustiprinti tik aukštus dažnius, o žemų – tik žemus. Kai kuriuose stiprintuvuose šiuos filtrus galima reguliuoti – vieną filtrą sustiprinti, kitą pasilpninti. Taip pagal save galėsi nusireguliuoti norimą skambesį. Filtrų reguliavimas paprastai yra dviejų rūšių – kuomet galima laisvai reguliuoti filtro stiprumą ir kuomet gali rinktis kelias, jau iš anksto nustatytas filtrų kombinacijos.

Varža. Standartas yra 4 omai, bet žinoma, jei yra galimybė rinktis mažesnės varžos, taip ir padarykite. Dėl visa ko pasitikslinkite ar stiprintuvo varža yra mažesnė už kolonėlių. Jei kolonėlių varža didesnė, tuomet blogai – stiprintuvas kais ir rezultate skambėjimas bus prastas.

Jei kartu su stiprintuvo renkiesi magnetolą, tuomet patikrink ar ji turi RCA, arba „tulpių“ jungtis. Jei tokių jungčių nebus, tuomet jau stiprintuvas turi turėti jungtis, prie kurių galima prijungti iš magnetolos išeinančius laidus. Žinoma, tai nėra bėda – šiais laikais yra daug pereinamų jungčių, tad ši detalė neturėtų tapti lemiama, renkantis stiprintuvą.

Ir galiausiai – laidai. Jei nori pilnai išnaudoti tuos pinigus, kuriuos mokėjai už stiprintuvą – įsigyk tinkamus laidus. Tai tikrai svarbu. Beje, jungiant stiprintuvą, maitinimo laidus rekomenduojama laikyti toliau nuo laidų, kurie perduoda garso signalą.


p.s. Dažnai minėjau, kad stiprintuvas kaista. Dėl to jį rekomenduojama laikyti tokioje vietoje, kurioje galės laisvai „kvėpuoti“ – gaus pakankamai oro.


Užduok klausimą: