Krepšelis

Prekių krepšelis

Prekių kiekis: 0

Prekių suma:

€ 0,00 (0)

  • Prekės nėra
  • Prekės nėra
  • Prekės nėra
  • Prekės nėra
  • Prekės nėra
Prekių krepšelis (0) Peržiūrėti

CB Radijas. Kas tai, kodėl taip populiaru ir kaip išsirinkti

 

   CB Radio (Citizens' Band Radio) nėra susijęs su automagnetola. CB Radijas yra vietinis radijo ryšys, dar žinomas kaip „civilinis radijas“, „civilinis diapazonas“ ar „civilinė banga“. Tai yra radijo bangų diapazonas, kuriame gali bendrauti bet kas. Ryšys legalus ir paplitęs visame pasaulyje. CB radijo stoteles galima skirstyti į stacionarias, nešiojamas ir automobilines. Šiame straipsnyje pakalbėkime apie automobilines. Grubiai tariant, tai yra vairuotojų tarpe paplitęs būdas keistis informacija apie eismo sąlygas. Norint prisijungti prie CB bendruomenės tereikia įsigyti CB radijo stotelę ir anteną.

 

   CB radijo stotelė veikia 27MHz dažnių ruože, dažniausiai yra 4W galingumo, turi AM ir FM moduliaciją, 40 kanalų bei palaiko PL ir EU tinklelį. Tai yra standartinė CB įranga ir jos pilnai pakanka. Įrenginių kaina skiriasi priklausomai nuo papildomų funkcijų gausos, štai kelios iš jų:  

  • ANL arba NB skirtas šalinti atmosferinius trikdžius.
  • ASC ar ASQ ar DSS yra automatinis triukšmo šalinimas.
  • SSB (Single Sideband) suteikia didesnes galimybes. Paprastais žodžiais tariant tai yra „modernesnė“ banga, kurios pagalba signalas sklinda toliau ir „pasigauna“ mažiau šiukšlių nei bendraujant per AM. Verta žinoti, kad standartinės CB stotelės negali iššifruoti SSB signalo, dėl to jis naudingas tik tuomet, jei abiejų kalbančiųjų CB radijas turi SSB.

   Atkreipki dėmesį į PL tinklelį – jis plačiai naudojamas rytų Europoje ir pagrindinis Lietuvoje. Tačiau jei radijo stotelę siųsies iš vakarų Europos, ji nebūtinai turės šį tinklelį.

 

   Antenos yra dviejų rūšių – su magnetiniu padu arba įgręžiamos. Įgręžiamos efektyvesnės. Svarbiausias antenos bruožas yra ilgis ir kuo ilgesnė, tuo efektyvesnė. Esant vienodoms sąlygoms 1 m antena niekada neveiks geriau už 1,50 m anteną.

 

   Reikalingas antenos ilgis apskaičiuojamas pagal formulę „Bangos ilgis (pėdomis) = 984 / dažnis (megahertzais)“. CB radijas veikia 26,965 MHz - 27,405 MHz diapazone, tad norint apimti visus dažnius, 984 daliname iš 26,965 MHz ir pagal formulę gauname, kad jos ilgis turi siekti 36,49 pėdas (11 m). Kiek daugoka, kaip ant stogo dedamai antenai, todėl jos daromos 1/2, 5/8, 1/4 ir 1/8 reikiamo bangos ilgio. Likęs antenos ilgis dažniausiai įgauna laido pavidalą, kuris apvyniojamas aplink anteną. Iš esmės ši dalis praranda savo efektyvumą, tad kuo mažiau sutrumpinta – tuo efektyvesnė. Populiariausia su CB radiju naudojama antena siekia apie 1,5 metro, kas atitinka 1/8 reikiamo ilgio.

    Kadangi antenos ilgis yra santykinis, rekomenduojama patikrinti ar pasirinktų proporcijų antena suderinama su tavo automobiliu. Tai atliekama matuojant SWR (Standing Wave Ratio). Antena derinama tol, kol SWR yra priimtinas. Teoriškai idealus SWR santykis yra 1:1, o praktiškai laikomas geru, jei neviršija 1,38:1. Nesuderinta antena praranda dalį savo potencialo ir bendravimo atstumas tampa trumpesnis.

   Radijo ryšio nuotolis priklauso nuo daugelio komponentų – aplinkos, įrangos ir net oro sąlygų. Tad ir su labai gera įranga ryšio nuotolis mieste, miške ir atviroje erdvėje skirsis. Taip pat nuotolis skirsis priklausomai nuo saulės aktyvumo ar oro drėgnumo. Standartinis CB ryšio atstumas yra nuo 5 iki 10 km. Tačiau prastu oru jis gali siekti 4 km, o geru oru lygiam kely net 15 km.

 

Taip pat skaitykite:Užduok klausimą: